Klub Sportów Wodnych Ligi Morskiej i Rzecznej w Łodzi

Wspomnienia z rejsów

„Elżbieta Pawlaczyk”  Wacław Łysakowski
- kapitan bałtycki
-instruktor żeglarstwa
   Elżbieta urodziła się w 1933 roku w Łodzi .Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego-magister biologii. W szkole średniej zainteresowała się żeglarstwem. W roku 1950 wstąpiła do powstałej Sekcji Sportów Wodnych przy Lidze Morskiej.Jej aktywność zaowocowała szybkim zdobywaniem kolejnych Stopni żeglarskich od młodszego żeglarza w 1950 roku do kapitana bałtyckiego w 1970 roku. Stopień instruktora żeglarstwa uzyskała w 1962 roku.
  Działalność w żeglarstwie to instruktor na wielu ośrodkach szkoleniowych to jest –Tolkmicko, Szczecin Dąbie, Sława Śląska, Świbno, Trygort oraz prowadzenie rejsów na śródlądziu. Poczesne miejsce w działalności ELI to żeglarstwo morskie, brała udział w 8 rejsach zagranicznych pełniąc funkcje oficerskie w latach 1961 – 1973. W rejsach morskich krajowych trzykrotnie była kapitanem. Równocześnie aktywnie działała w klubie.
  W uznaniu za całokształt działalności wodnej otrzymała wiele wyróżnień klubowych, Ligi Morskiej i Rzecznej a w szczególności Krzyż Pro Mari Nostro Ligi Morskiej i Rzecznej. Za pracę wychowawczą i dydaktyczną w szkolnictwie średnim została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Kawalerskim Krzyżem Odrodzenia Polski oraz Medalem Edukacji Narodowej.
   BYŁA NASZYM WSPANIAŁYM PRZYJACIELEM.
                                                                                                   Wacław Łysakowski

Back to Top