Klub Sportów Wodnych Ligi Morskiej i Rzecznej w Łodzi

Skarbnik Michał Wendołowski 42-611 19 29
kswlodz.pl Ryszard Skotnicki 604 447 919

Historia klubu

Klub Sportów Wodnych Ligi Morskiej i Rzecznej w Łodzi w ciągu  60 lat istnienia przechodził różne transformacje i koleje losu. Najpierw był klubem Ligi Morskiej, a po jej likwidacji w maju 1953 roku podlegał Lidze Przyjaciół Żołnierza. Od 1962 roku do lat dziewięćdziesiątych XX wieku organizacyjnie był związany z Ligą Obrony Kraju. W roku 1989 wrócił do Ligi Morskiej i Rzecznej. Dzieje tych przekształceń przedstawiamy w pierwszej części opracowania.
   Jak mogło to się udać, że mimo „zakrętów historii” Klub obchodził  swoje 60-lecie?
   Zadecydowało o tym wielkie zaangażowanie ludzi, którzy byli przez kilkadziesiąt lat związani z Klubem. Nie było ważne, komu i kiedy on podlegał. Ważne były woda i żagle, pasja i przyjaźń, poczucie wspólnoty i społeczna praca. Dzięki temu nie rozpłynął się w niebycie Klub, który ma ogromne zasługi w rozwoju żeglarstwa w Łodzi, mieście nie mającym warunków do uprawiania sportów wodnych. To on wyszkolił setki sterników, dziesiątki kapitanów, sędziów, instruktorów żeglarstwa i innych sportów wodnych, modelarzy i konstruktorów łodzi. To jego członkowie swoją pracą, wiedzą i kwalifikacjami zadecydowali o pozycji KSW nie tylko w Łodzi, ale i w kraju.
   Do KSW w czasie tych lat należały setki osób, ale o jego randze zadecydowali ci najaktywniejsi, ci, którzy potrafili połączyć naukę, pracę, uzyskiwanie wysokich kwalifikacji zawodowych ze społecznym zaangażowaniem i miłością do żagli oraz wody. I właśnie taką grupę aktywnych członków Klubu w czasie minionych  lat starano się przedstawić w tej publikacji, w rozdziale „Życiorysy na żaglu pisane”. Niektórzy z nich odeszli już na wieczną wachtę, inni działają nadal.

Komitet redakcyjny.

Kartki z dziejów 60-lecia KSW.

Kartki z dziejów 65-lecia KSW.

Życzymy miłej lektury.

Inne informacje

Adresy  kontaktowe    e-mail;  kswlodz@gmail.com     fhugrzesiek@wp.pl

Kalendarium  2019  KSW LMiR